UBYTOVÁNÍ
Trojanovice
v Beskydech

12.06.2024
www.megaubytko.cz

Rozhledna
Velký Javorník

Státní podnik Lesy České republiky nechal z popudu lesního správce vybudovat rozhlednu Velký Javorník na stejnojmenném kopci o nadmořské výšce 918 m.n.m Rozhledna je pojata jako originální dřevostavba navazující na typickou místní Frenštátsko-Rožnovskou architekturu. Vertikálně se člení na devět podlaží, přičemž první podlaží je obloženo ve stylu Valašské roubené stavby tvořící provozní místnost. Celková výška rozhledny je 25,915 m, má dvě vyhlídkové plošiny - první ve výšce 15,295 m a druhá ve výšce 20,245 m nad okolním terénem.

Trojanovice - Pohankový mlýn

Trojanovice - horská obec v Beskydech rozprostírající se pod masívy Noříčí hory 1047 m. n. m., Radhoště 1129 m. n. m. a Velkého Javorníku 918 m. n. m. Byly původně pasekářskou obcí, kterou založil v roce 1748 olomoucký biskup a kardinál Ferdinand Julius Troyer (1698 - 1758). Obec má rozlohu 35,6 km2, dvě třetiny plochy obce pokrývají lesy. Vzhledem ke značné rozloze jsou Trojanovice rozděleny na čtyři hlavní části: Bystré, Lomná, Pod Radhoštěm a Pod Javorníkem.

Štramberk - rozhledna

Štramberk je město na Moravě v okrese Nový Jičín poblíž Kopřivnice. Leží na svazích Zámeckého kopce, Kotouče a Bílé hory v Libotínských vršíchv předhůří Beskyd. Dominantou města je hrad Štramberk (Strallenberg) s gotickou věží Trúba o výšce 40 m a průměru 10 m, která slouží od r. 1903 jako rozhledna. Sídlí zde Muzeum Zdeňka Buriana. Zdejší městská památková rezervace chrání nejen samotné jádro města, ale zejména historickou dřevěnou zástavbu na předměstí. Štramberk je městem od roku 1359.

Rožnov pod Radhoštěm - skanzen

Rožnov p.R. je poprvé zmiňován v roce 1267 v listině svého zakladatele, olomouckého biskupa Bruna ze Šaumburku. Historii města dnes připomínají už jen zříceniny hradu Hradisko. Nedílnou součástí města byly v minulosti také klimatické lázně, které připomíná v současnosti lázeňský dům v městském parku.

Kunčice pod Ondřejníkem / Čeladná - Wellness a relaxační centrum

Kunčice pod Ondřejníkem jsou známou rekreační oblastí Ostravska. Svahy okolních hor využívají milovníci paraglidingu. Obec je ideálním východiskem turistických cest do beskydských hor, do blízkých měst a obcí. V zimě tu jsou výborné podmínky k turistice na lyžích.

Frenštát pod Radhoštěm - Skokanské můstky

Frenštát p. R. a jeho okolí - Radhošťské Beskydy patří k tradičním oblastem lyžařského sportu v České republice. Začátky organizovaného lyžování v Beskydech se datují okolo roku 1910 a jsou svázány v prvé řadě s činností Pohorské jednoty Radhošt’, Klubu českých turistů, Sokola a Svazu lyžařů.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Na vrcholu Radhoště ve výšce 1129 m.n.m nás již zdáli vítá kaple sv. Cyrila a Metoděje. Pohled může někomu rušit telekomunikační stožár, berme jej však jako daň civilizaci, jejíž součástí je i Internet.

Hukvaldy, zřícenina hradu

Rozsáhlá zřícenina hradu založeného před rokem 1285 Jindřichem z Příbora a Hukvald. Zpustl po požáru v roce 1762. Mohutná věž dnes slouží jako rozhledna.